این تکنولوژی به اجزای نرم افزاری این امکان را می دهد که صرف نظر از زبانی که برای تولید آن اجزا استفاده شده است با یکدیگر در محیط  شبکه شده فعل و انفعال داشته باشند

اکتیو ایکس چیست:                                                         منبع : iranictnews.ir

 این تکنولوژی به اجزای نرم افزاری این امکان را می دهد که صرف نظر از زبانی که برای تولید آن اجزا استفاده شده است با یکدیگر در محیط  شبکه شده فعل و انفعال داشته باشند . اکتیو ایکس که به عنوان استاندارد پیشنهادی در دهه 1990 میلادی توسط میکروساخت توسعه یافت، اخیرا تحت مدیریت open group و بر اساسcom Microsoft ساخته می شود.

در حال حاضر اکتیو ایکس برای توسعه محتوای صفحات وب در اینترنت به طور گسترده استفاده می شود، گرچه در برنامه های کاربردی و تجاری و سایر برنامه ها می تواند فعالانه به عنوان جزئی از نرم افزار نقش داشته باشد . کنترل های اکتیو ایکس را می توان در صفحات تعبیه نمود، تا تصاویر متحرک و سایر جلوه های چند رسانه ای، موضوعات فعل و انفعالی و کاربردهای پیچیده را ایجاد کنند . کنترل های اکتیو ایکس را می توان با زبانهای مختلف برنامه نویسی شامل c و++ c ، ویژوال بیسک، java و دلفی نوشت.

انگیزه ایجاد اکتیو ایکس :

قبل از ایجاد تکنولوژی اکتیو ایکس، صفحات وب، صفحاتی ایستا بدون ویژگیهای فعل و انفعالی و بسیار ساده و دارای امکانات خدماتی کمی بود . انگیزه ای که باعث بروز تکنولوژی اکتیو ایکس شد از سه دیدگاه زیر نشأت گرفت.

1 – توسعه دهندگان نرم افزاری:

این گروه درصدد بودند تا تکنولوژیی را فراهم کنند تا به آسانی قابلیت ایجاد و ادغام اجزا را برای ایجاد یک نرم افزار داشته باشد . در حقیقت آنها می خواستند تا یک جز نرم افزاری مستقل و از لحاظ عملکرد و کارایی، اثبات شده را بوجود آورند تا قابلیت ادغام به عنوان جزیی از برنامه های دیگر را داشته باشد.

2 – تهیه کنندگان وب:

این گروه نیز نیاز مبرمی به تکنولوژیی داشتند تا به سرعت و سهولت با استفاده از آن وب سایتهای جالب و پربار بسازند . آنها تکنولوژیی می خواستند تا به آنها امکانات گسترده ای در به کارگیری از تمام توان سیستم را بدهد . در این صورت بود که قادر بودند صفحات وب را همانند برنامه های کاربردی و تجاری متناسب با نیاز مشتری طراحی نمایند.

3 – کاربران پایانی:

کاربران که همان عامه مردم هستند و به نوعی کاربران اینترنت خطاب می شوند توجه روزافزون به پیشرفت و تکامل صفحات وب و امکان استفاده گسترده از اینترنت در کاربرد و زندگی روزمره خود داشتند . بنابراین به تکنولوژیی نیاز داشتند که این صفحات ایستای وب را پویا و دارای عملکرد بالا برای استفاده گسترده از آن کند.

مجموع این دیدگاه ها و تقاضاها باعث شد تا این تکنولوژی به نام اکتیو ایکس برای پاسخ به تقاضای مشتریان و پیشرفت عرصه تجاری، اقتصادی و … در صفحات وب و نرم افزارهای کاربردی فراهم شود.

نقش اکتیو ایکس در صفحات وب:

همانطور که گفته شد یکی از اهداف اصلی ایجاد تکنولوژی اکتیو ایکس استفاده از بسته های نرم افزاری بصورت قطعه هایی برای اتصال به صفحات وب است.

در حال حاضر یکی از ارکان اصلی صفحات وب پیشرفته در درعرصه تجاری عناصر اکتیو ایکس هستند این عناصر با دسترسی کامل که به منابع سیستم دارند امکان استفاده از آخرین فناوریهای سخت افزاری و نرم افزاری را در یک صفحه وب میسر می سازد . و باعث ایجاد صفحاتی چند رسانه ای و بسیار انعطاف پذیر می شوند.

عناصر متعامل با اکتیو ایکس:

عناصر مختلفی در یک سیستم با عناصر اکتیو ایکس آن سیستم در تعامل هستند . این عناصر به روشهای متفاوتی با اکتیو ایکس ارتباط برقرار می کنند . زبانهای اسکریپتی یکی از این عناصر هستند که در یک صفحه وب در زمان اجرا کنترل یک عنصر اکتیو ایکس را به عهده می گیرند

نوشته شده در تاریخ شنبه 19 تیر 1389    | توسط: علی    | طبقه بندی: مهندسی فناوری اطلاعات و ارتباطات،     | نظرات()